Оскільки використання криптовалюти набуло широкого поширення, кількість транзакцій зростає з кожним днем. Вести облік усіх цих транзакцій досить складно, тому для спрощення цього складного питання було запроваджено технологію Blockchain.
Що таке технологія блокчейн та як вона працює
Блокчейн – це тип цифрового реєстру, який веде облік транзакцій. Він зберігає інформацію регулярними партіями, відомими як блоки, які пов’язані між собою в хронологічному порядку, утворюючи безперервний ланцюжок блоків.
Якщо до інформації, що зберігається в конкретному блоці, вносяться будь-які зміни, вона не може бути переписана, натомість зберігається як новий блок.
Ця концепція розуміння блокчейну базується на традиційному методі загальної фінансової книги, це неруйнівний метод відстеження змін даних у часі.
1. Блокчейн є децентралізованим і розподіленим
Блокчейн створений для того, щоб бути децентралізованим і розподіленим серед величезної мережі комп’ютерів. Децентралізація інформації унеможливлює підробку даних, що робить блокчейн унікальним.
2. Блокчейн створює довіру до даних
Перш ніж блок буде додано до ланцюжка, має відбутися кілька речей:
По-перше, криптографічна головоломка повинна бути розв’язана, таким чином створюючи блок. Система, яка знаходить рішення головоломки, ділиться ним з іншими комп’ютерами в мережі, цей метод називається підтвердженням роботи.
Мережа перевіряє підтвердження роботи, щоб зберегти автентичність, і якщо воно підтверджується, блок додається до ланцюжка.
Поєднання цих хитромудрих головоломок і перевірки багатьма системами гарантує, що кожен блок в ланцюжку заслуговує на довіру.
Що таке розподілений реєстр
Розподілений реєстр – це книга або будь-який комп’ютерний файл, де зберігається або записується інформація.
Він може містити будь-яку інформацію, наприклад, транзакції або контракти, що підтримуються децентралізованою мережею, яка усуває потребу в централізованому органі.
Блокчейн – це тип цифрового реєстру, який є розподіленим за своєю природою і використовує незалежні комп’ютери для обміну, запису та синхронізації транзакцій у відповідних електронних книгах.
Технологія цифрових реєстрів (DLT) змінює спосіб функціонування фінансового сектору, роблячи його більш надійним, ефективним і стійким.
Чи безпечний блокчейн
Блокчейн є безпечним, він використовує потужну криптографію для забезпечення індивідуального права власності на кожну адресу і пов’язані з нею криптоактиви, комбінацію приватних і публічних ключів, створених за допомогою комбінації випадкових букв і цифр.
Це захищає особистість від крадіжки, оскільки адреси не пов’язані безпосередньо з ідентифікаційними даними користувачів. При цьому їх важко скомпрометувати.
Стандарт безпеки, пов’язаний з приватними ключами, є більш надійним, оскільки вони значно довші.
Таким чином, блокчейн пропонує новий рівень безпеки для кожного окремого користувача, оскільки усуває необхідність у слабких і легко скомпрометованих цифрових ідентифікаторах і паролях.
Категорії блокчейнів
Блокчейн має багато варіацій залежно від того, як він налаштований. За допомогою цих варіацій можна контролювати інформацію, що зберігається в блоках, і дії, що виконуються різними особами в мережах Blockchain.
Блокчейн поділяється на 3 типи:
1. Приватний блокчейн
Приватний блокчейн дозволяє вхід лише обраним особам з числа перевірених учасників, що схоже на приватний бізнес, який можна вибрати для впровадження приватного блокчейну.
Щоб приєднатися до приватної мережі, учаснику потрібно підтверджене запрошення або валідація, яку проводять оператори мережі.
По суті, приватний блокчейн не є децентралізованим і працює як закритий розподілений реєстр, це захищена база даних, заснована на концепціях криптографії.
2. Публічний блокчейн
Відкритий для всіх, будь-хто може приєднатися і брати участь у діяльності, пов’язаній зі створенням мережі блокчейн. Він працює за схемою надання стимулів, які заохочують нових учасників підтримувати гнучкість мережі.
Ці блокчейни є цінним рішенням з точки зору справді демократизованої, децентралізованої та незалежної від влади роботи.
3. Дозволений блокчейн
Дозволений блокчейн дозволяє комбінувати публічні та приватні блокчейни з великою кількістю налаштувань. Ці типи блокчейнів мають певний набір інструкцій, які дозволяють будь-кому брати участь у дозволеній мережі із захищеною перевіркою особи.
Верифіковані кандидати мають вибір конкретних функцій, таких як читання, запис і доступ до інформації в блокчейні.
Підприємства та бізнес більш зацікавлені у впровадженні дозволених мереж блокчейн, оскільки вони можуть встановлювати необхідні обмеження при конфігуруванні мереж.
Переваги блокчейну:
- Транзакції в режимі реального часу ефективні і займають дуже мало часу.
- Всі процеси стають прозорими завдяки належному відстеженню та створенню записів.
- Підвищена безпека завдяки децентралізованим криптографічним протоколам.
- Зменшуються ризики безпеки, такі як шахрайство, кіберзлочини та втручання.
- Прямі транзакції усувають накладні витрати та витрати на посередників.
Альтернативи блокчейну
Блокчейн створений не для того, щоб компанії створювали додатки та процеси. Але багато інших компаній, таких як Ethereum, Hyperledger, R3, IBM та Ripple, створили блокчейн-платформи для підтримки фірм, зацікавлених у процесах побудови технологій.
1. Ethereum
Ethereum – це насамперед блокчейн-платформа, яка спеціалізується на обробці смарт-контрактів, до неї прив’язана віртуальна монета під назвою ефір.
Ефір є другою за вартістю криптовалютою у світі і функціонує подібно до біткоїна.
2. Ripple
Ріпл – це різновид блокчейну, створений спеціально для транскордонних транзакцій. Переказ грошей шляхом зміни валюти по всьому світу, в основному для великого бізнесу, є дуже дорогим і займає більше часу.
У цьому процесі задіяно багато сторонніх організацій – від банків до клірингових центрів. Блокчейн-система Ripple отримала назву xCurrent, яка допомагає усунути посередників, скорочуючи час на секунди для транзакцій між валютами.
Застосування блокчейну
Потік блоків у блокчейні зберігає інформацію про грошові транзакції. Але блокчейн дуже надійний, оскільки зберігає й інші типи транзакцій.
Дійсно, технологія блокчейн використовується для зберігання такої інформації, як зупинки в ланцюжку поставок, обміни власності і навіть голоси кандидатів.
Компанія Deloitte, мережа професійних послуг, нещодавно провела опитування 1 000 компаній з різних країн щодо інтеграції блокчейну в їхні бізнес-операції.
Результати опитування свідчать, що 34% компаній вже мають системи Blockchain у виробництві сьогодні, тоді як інші, ймовірно, розгорнуть додаток Blockchain протягом наступних 12 місяців.
Нижче наведено кілька найпопулярніших додатків для блокчейну, які досліджуються сьогодні:
1. Криптовалюта
Блокчейн є найважливішою технологією для криптовалют, таких як біткойн. Іноземні валюти, такі як долар США, перевіряються і регулюються під контролем центрального органу влади.
Завдяки контролю з боку центральної влади вартість валюти фізичної особи може опинитися під загрозою, якщо банк, в який вона вклала кошти, втратить вартість валюти.
Для подолання цієї проблеми з’явився і набув широкого розповсюдження біткойн. Розподіляючи операції з біткойнами по широкій мережі комп’ютерів, блокчейн дозволяє всім криптовалютам працювати без потреби в центральному органі.
Це усуває комісію за транзакції, обробку та зменшує ризики, пов’язані з ними.
2. Банки
Окрім банківського сектору, жодна інша галузь не виграє від інтеграції блокчейну у свій бізнес. Якщо людина переказує гроші або виписує чек, то для відображення банківського рахунку потрібно 3 дні, а блокчейн, з іншого боку, ніколи не спить.
Впроваджуючи блокчейн у банках, люди можуть бачити, як транзакції обробляються за дуже короткий проміжок часу.
За допомогою Blockchain банки також мають можливість обмінюватися коштами між установами більш безпечно і швидко.
3. Охорона здоров’я
Менеджмент охорони здоров’я може використовувати блокчейн для безпечного зберігання медичних записів своїх пацієнтів.
Як тільки медична картка створена і підписана, інформація може бути збережена в блокчейні, що дає пацієнтам впевненість і доказ того, що записами не можна маніпулювати.
Ці медичні записи можна захистити шляхом кодування та зберігання їх у блокчейні за допомогою приватного ключа, щоб доступ до них мали лише керівництво або певні особи для забезпечення конфіденційності.
4. Ланцюги поставок
Використання блокчейну в ланцюжку поставок допомагає постачальникам реєструвати походження матеріалів, які вони купують.
Завдяки цьому компанії матимуть право перевіряти автентичність своєї продукції, а також справжні етикетки, такі як “Місцевий”, “Справедлива торгівля” та “Органічний”.
5. Смарт-контракти
Смарт-контракт – це комп’ютерний код, вбудований у блокчейн для полегшення, узгодження або перевірки контрактної угоди.
Він допомагає обмінюватися грошима, акціями, майном або будь-якими іншими цінностями без будь-яких суперечок, уникаючи при цьому послуг посередників. Смарт-контракти працюють на основі набору правил, з якими погоджуються користувачі.
Коли ці правила дотримуються, умови угоди виконуються. Це дозволяє заощадити на оплаті послуг посередників, які супроводжуються залученням стороннього посередника або нотаріуса.
6. Голосування
Використання блокчейну при голосуванні унеможливлює фальсифікацію виборів та збільшує кількість людей, які з’являються на виборчі дільниці, ця процедура була протестована на проміжних децентралізованих виборах, що відбулися у Західній Вірджинії.
Кожен голос зберігається у вигляді блоку, що унеможливлює фальсифікацію.
Завдяки блокчейну зменшується потреба в персоналі для проведення виборів і зберігається прозорість виборчої процедури, що дає змогу отримувати миттєві результати.
Найкращі мови програмування для розробки блокчейну
Незалежно від того, чи хочете ви продовжити роботу над розробкою блокчейну, чи просто маєте уявлення про те, що відбувається за лаштунками, вам потрібно вибрати відповідну мову для програмування вашого блокчейну.
Нижче наведені деякі з основних мов програмування, які підходять для розробки блокчейну:
1. C++
C++ – це базова і проста мова програмування, яка використовується для задач більш високого рівня. Вона широко популярна в таких сферах, як комп’ютерна графіка та вбудовані системи.
Використання C++ дає вам великий потенціал у створенні реальної інфраструктури блокчейну.
Це більш важливо для того, щоб зробити ваш блокчейн максимально швидким і ефективним, збільшити кількість транзакцій, що відбуваються в секунду, тоді C++ просто необхідний.
2. JavaScript
JavaScript – найпопулярніша мова програмування, яка добре підходить для операцій на блокчейні. Кількість користувачів, що працюють над Blockchain, постійно зростає, в результаті чого мільйони людей виконують дії одночасно.
JavaScript може безперешкодно обробляти комунікації між різними вузлами Blockchain. Однак JavaScript не настільки ефективний, як C++, у максимізації обчислювальної потужності комп’ютера.
3. Solidity
Solidity – це мова програмування для написання смарт-контрактів для Blockchain на основі Ethereum.
JavaScript є основою Solidity, що полегшує написання коду, а також запозичує деякі концепції з python та C++. Це дозволяє користувачам компілювати високорівневий код у низькорівневу машинну мову.
4. Simplicity
Simplicity була нещодавно анонсована Расселом О’Коннором у 2017 році, в той час як C++ є досить старою мовою. Це мова програмування вищого рівня, яка призначена для створення зрозумілих для людини смарт-контрактів.
Однак криптовалюта біткойн вже має мову, відому як біткойн-скрипт, але вона потребує розуміння біткойна і є досить низькорівневою.
Ролі та обов’язки блокчейн-інженера
- Інженери блокчейну повинні бути досвідченими у створенні та впровадженні цифрових рішень для різних організацій, використовуючи унікальну технологію.
- Вони повинні працювати в компаніях, що надають послуги з обробки даних, і в технологічних консалтингових компаніях.
- Ці інженери відповідають за аналіз технологічних потреб організації та розробку додатків, що відповідають їхнім вимогам.
- До посадових обов’язків інженера блокчейну входить створення та розгортання таких елементів, як активи та прискорювачі, допомога в роботі з інфраструктурою організації, а також використання таких технологій, як Ethereum.
- Можливо, їм доведеться проводити навчання для молодшого персоналу та аналізувати артефакти коду.
- Вони створюють інфраструктурний документ для додатків організації та методи розгортання для забезпечення функціональності бекенда.
- Ці інженери можуть співпрацювати з колегами з ІТ, щоб гарантувати безперебійне розгортання додатків.
Зарплата блокчейн-інженерів
- Зарплати блокчейн-інженерів конкурують з зарплатами експертів зі штучного інтелекту.
- Інженери блокчейну заробляють в середньому від $150 000 до $175 000 на рік.
- Інженери блокчейну конкурують з експертами зі штучного інтелекту і є найбільш високооплачуваними фахівцями в галузі розробки програмного забезпечення.
- Попит на блокчейн-інженерів зростає і з кінця 2017 року збільшився на 400 відсотків, згідно з даними Hired.
Якщо вам сподобалася стаття та була для вас корисною – поділіться нею в своїх соціальних мережах, щоб ми принесли користь і іншим людям:)
Поділитися в соціальних мережах: