Штучний інтелект – це галузь знань, над якою працюють дослідники із області комп’ютерної лінгвістики та інформатики ще з середини 20 століття. Створення і розвиток штучного інтелекту нерозривно пов’язані із проектуванням комп’ютерної техніки, яка була б запрограмована таким чином, щоб не тільки виконувати команди, а і запам’ятовувати їх. Найбільшою перешкодою перед розвитком ШІ була недостатня обчислювальна потужність комп’ютерів.

chatgpt як користуватися в Україні

Історичні факти про створення ШІ

Хто створив штучний інтелект. Причетний до створення поняття ШІ Джон Маккарті, американський інформатик. Місцем народження ШІ вважається Дартмутський коледж, на базі якого проходив семінар за участю 10 науковців, в ході якого і відбувалась ідентифікація нової наукової області.

Розвиток ШІ мав злети і падіння. Дослідження в області ШІ потребували великого фінансування, щоб удосконалювати комп’ютерну техніку. У 70-х роках був створений прототип сучасних чат ботів – Еліза. Тоді ж розробка ШІ перейшла від рівня університетів і великих технічних компаній до державного рівня — Дослідницького агентства при Міноборони США. Розробка алгоритмів ШІ гальмувалася обмеженими обчислювальними програмами — комп’ютери не могли швидко обробляти необхідні обсяги нової інформації.

Як прогресує штучний інтелект сьогодні? Нова історія у вивченні ШІ настала уже на початку 3 тисячоліття, коли основну роль у розробці технологій перейняли на себе знову технічні компанії. Розроблялось програмне забезпечення для розпізнавання мови, збільшився обсяг пам’яті і швидкість техніки. У 2017 році була створена модель глибинного навчання Трансформер, яка могла розпізнавати і генерувати тексти на задану тематику. Це і стало кроком до створення додатків на основі ШІ. Таким є чат-бот ChatGPT.

Сhatgpt - що це, і які його особливості

ChatGPT – додаток на основі штучного інтелекту, розроблений лабораторією OpenAi. Чат-бот розроблений по методиці навчання з учителем, суть якої полягає у тренуванні на діалозі, коли учитель виступає у ролі користувача і асистента додатку одночасно.

Коли з'явився ChatGPT

Коли з'явився ChatGPT в світіУ відкритому доступі додаток запрацював 30 листопада 2022 року. Свою популярність здобув уже протягом 5 перших днів існування – чат-бот випробувало більше мільйона користувачів. Через 2 місяці показник досяг позначки 100 мільйонів активних користувачів. Чат-бот цікавий тим, що він здатний генерувати відповіді і тексти на будь-яку замовлену тему, розв’язувати математичні завдання, полегшувати для людини вивчення іноземних мов.

На початок лютого додаток був недоступний у Китаї, Білорусі, Росії, Ірані, Афганістані – розробники ChatGPT обмежили користування чат-ботом із штучним інтелектом у цих країнах у зв’язку із накладеними санкціями.

ChatGPT в Україні

Коли з'явився ChatGPT в Україні18 лютого 2023 року додаток запрацював і на теренах України, за виключенням тимчасово окупованих територій. Сhatgpt Україна – як користуватися додатком, про це нижче.

Ним може скористатися кожен житель України, який перебуває на підконтрольній їй території. Щоб стати користувачем додатку із штучним інтелектом, треба перейти на офіційну сторінку розробника чат-бота і зареєструватися там. Офіційного застосунку OpenAi немає, тому слід бути обачними, щоб не натрапити на шахрайський додаток. Якщо в перші дні роботи додатку реєстрація була складною – потрібно було встановлення VPN, прийом дзвінків із мобільних іноземних операторів, то сьогодні все проходить набагато швидше. Розробники працюють над вдосконаленням системи.

Реєстрація не займає більше 3 хвилин. Під час реєстрації створюється новий обліковий запис або використовується уже існуючий в Google, вказуються особисті дані – прізвище, ім’я, номер телефону, на який надійде смс-повідомлення з кодом підтвердження. Бувають випадки, коли код надходить не з першого разу, для цього слід повторити запит на надходження смс у вікні реєстрації.

Користування додатком безкоштовне. Проте в США OpenAІ запустила підписку ChatGPT Plus в розмірі 20 доларів. Це дасть змогу користувачам отримувати відповіді від додатку у скорочений час, особливо у години перенавантаженого трафіку, а також для них відкриватиметься можливість пріоритетного доступу до оновлень і різних функцій.

Особливості додатку із штучним інтелектом

Розробники детально пояснюють роботу додатку, називаючи як його переваги, так і недоліки.

До переваг відносяться наступні можливості.

  1. Уміння пояснити простими словами, зрозумілими навіть дитині, наукові теорії, судження із різних сфер знань: науки, технології, історії, культури, спорту. Спосіб пояснення може бути змінений відповідно до запиту.
  2. Сhatgpt запам’ятовує попередні відповіді користувача і в рамках наступних бесід може давати відповіді на більш контекстуальному рівні.
  3. З чатом легко проводити мозковий штурм. Він здатний пропонувати креативні ідеї для робочих проектів, та для відпочинку або дозвілля.
  4. Чат здійснює роботу з текстом: пише пости для соціальних сторінок, які може поширювати у вказаному блозі. Створений текст може бути будь-якого характеру і стилю: художнього, поетичного, рекламного, інформаційного. Якщо текст не відповідає заданому рівню, тоді слід чіткіше сформулювати завдання, і результат буде кращим.
  5. Штучний інтелект на основі чат-боту може збільшити продуктивність праці шляхом написання звітів, технічної документації. Він може стати консультантом маркетингових і PR-компаній – оптимізує бізнес-процеси, полегшить роботу з бізнес-планами.

Засновники програми із штучним інтелектом радять вважати його тільки  помічником, а видані відповіді перевіряти, адже існує ряд наступних моментів.

Модель Сhatgpt навчалася на інформації і даних, дійних станом на 2021 рік, тому ніяких коректних суджень, пов’язаних із сучасністю, додаток не надасть. Ще один нюанс: chatgpt послуговувався англомовними даними. Тому варто взяти до уваги, що якщо українською мовою немає відповіді на запит, то слід повторити його англійською мовою – відповідь теж буде на англійській мові, але достатньо розгорнутою.

Розвиток і удосконалення системи chatgpt – тривалий процес, над яким ще треба працювати. Так, chatgpt зміг успішно скласти випускні іспити Університету Міннесоти, але провалив екзамен із державної служби в Індії.

Технічні продукти, як результат розвитку штучного інтелекту, варті уваги, дають конкретні відповіді на поставлені запити і цим полегшують роботу. Але слід враховувати, що версія Сhatgpt не є абсолютно досконалою, тому використовувати надану чатом інформацію треба з обережністю.

Спробувати ChatGPT особисто, переходьте за посиланням: https://chat.openai.com/

Стаття була цікава та пізнавальна? Тоді поділись нею з друзями та колегами

🡻

Поділитися в соціальних мережах:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *